חדר בריחה – למה אנשים אוהבים לברוח?

חדר בריחה (אסקייפ רום) הוא סוג בילוי שתופס תאוצה בקרב כל הגילאים, משפחות וחברים. מדי שבוע אנשים חדשים נחשפים לרעיון של חדרי בריחה מסיפורים של חברים, מפרסומות או סתם מחיפוש בגוגל. יש אנשים שמגיעים בפעם הראשונה ויש את ה״אסקייפרים״ המכורים, אלו שסופרים את מספר חדרי הבריחה ששיחקו בהם במספר דו ספרתי (ואפילו תלת ספרתי).

מה מושך אנשים לחזור אל חדר בריחה לשחק ולברוח? מה ההרגשה שחדר בריחה נותן לשחקנים? מהו הכיף האמיתי שמעניקים חדרי בריחה לשחקנים?

כחלק ממחקר שעשינו עבור הרצאה שהעברנו באקדמית עמק יזרעאל בנושא, העלנו את השאלה הזאת לשחקני חדרי בריחה בעלי ניסיון ולשחקנים שבאו לשחק אצלנו בחדר בריחה קוהינור, קיבלנו כמה תשובות מעניינות.

מה מביא אנשים לשחק ולברוח מתוך חדר בריחה – התשובות

אלמנט האיפוס
השחקנים נכנסים אל חדר בריחה ומאותו רגע הם בעצם ״עוברים״ ובורחים למציאות אחרת. הם מנותקים מטלפון הסלולרי שלהם, במהלך המשחק אין גישה ישירה למה שקורה מחוץ למתחם של חדר הבריחה. חדרי בריחה משקיעים לרוב בתפאורה, בסאונד, בתאורה ואפילו בריחות לפעמים בשביל ליצור סוג של חוויה פסיכולוגית אשר משאירה אותך עם מעט אסוציאציות לעולם הרגיל שמחוץ למשחק. אפשר אפילו להתייחס אל חדר בריחה כסוג של להיות בחופשה דווקא במקום אחר ולא מוכר. אלמנט האפוס מהווה בריחה נפשית יחסית לענייני חולין.

בילוי שונה
בחדר בריחה על קבוצת השחקנים להיות אקטיביים ולהפעיל את השכל. בבילוי בסרט בקולנוע, אם להודות על האמת, גם אם באים בקבוצה, כל אחד לעצמו. בסנוקר או באולינג משחקים אבל המשחק הוא אינדיבידואלי וכל אחד בעצם מנסה להשיג את המיטב עבור עצמו ולנצח. בבית קפה או פאב, העיקר הוא לדבר ולשתות או לאכול משהו. חדר בריחה הוא בילוי שונה, על הקבוצה לתקשר ביחד, בשביל להצליח במשחק ולברוח בזמן מחדר הבריחה על השחקנים לעבוד יחד עבור הצלחה משותפת ולא הצלחה אינדיבידואלית.

שכלול השריר
חדרי בריחה מציב חידות לשחקנים. שחקנים מנוסים וגם שחקנים שמגיעים בפעם הראשונה אל חדר בריחה קוהינור ניצבים בפני חידות של חשיבה מחוץ לקופסא. ברגע שפותרים חידה נוצר רצון להמשיך לפתור עוד ועוד חידות. זה סוג של שריר, הוא מתחזק ומתפתח כל פעם שפוגשים חידה חדשה. גם אם פוגשים חידה שנראית מוכרת, לרוב היא תהיה מורכבת קצת אחרת וגם תביא את הרצון לפתור.

אלו הסיבות העיקריות שמצאנו מדוע שחקנים יוצאים לבלות בחדרי בריחה. אלו גם הסיבות שמחזירות שחקנים לעשות עוד ועוד חדרי בריחה. כששחקנים באים בפעם הראשונה אל חדר בריחה קוהינור וגם וותיקים, אנחנו דואגים שהחוויה שלהם תכיל את כל האלמנטים האלו, ככה גם חדרי בריחה נוספים אחרים באזור חיפה ובכל הארץ.

השארת תגובה